Завод «Радикал» упакують в целофан


Начальник безпеки ВАТ «Радикал» Олександр Мельничук: - Будівля заводу «просочилося» ртуттю.
Напівзруйновані стіни цеху покрили парафіном: він не дає ртуті випаровуватися. Але це тимчасові заходи

Завод «Радикал» упакують в целофан

Начальник безпеки ВАТ «Радикал» Олександр Мельничук: - Будівля заводу «просочилося» ртуттю.
Напівзруйновані стіни цеху покрили парафіном: він не дає ртуті випаровуватися. Але це тимчасові заходи.
Андрій ЛИТВИНЕНКО - 30. 11. 2010
224

Минулого тижня у ЗМІ з'явилася інформація про те, що на будівлі покинутого хімічного заводу «Радикал» обвалився дах, і ртуть, просочена землю на території підприємства, загрожує здоров'ю мешканців прилеглих районів. Кореспонденти «КП» побували на скандально відомому столичному об'єкті.

«ДО ЛІТА ТРЕБА ВСІ вивезти»

Перше, що кидається в очі, - це запустіння, що панує на об'єкті: стіни цеху напівзруйновані, частини даху немає взагалі. Крім сторожа і самотньою собаки на території заводу ми нікого не побачили. Але що стоїть біля стіни бульдозер і розкидані на землі старі протигази свідчать про те, що тут все ж таки ведуться роботи.

Співробітники «Радикала» запевняють, що ніякого обвалення не було. Проводилися планові роботи з розбору будівлі, і про якусь, навіть потенційної, небезпеки для населення і мови бути не може.

- Влітку, при високій температурі, тут працювати було дуже важко: випаровування могли нашкодити здоров'ю робітників, - розповів начальник безпеки ВАТ «Радикал» Олександр Мельничук. - Тоді ми лише зібрали і вивезли ртуть, яка лежала під відкритим небом. Але багато металу пішло в землю, і сама конструкція будівлі «просочилася» ртуттю. Ми провели хімічну обробку стін: покрили їх розчином хлорпарафіна, який не дає ртуті випаровуватися.

Втім, працівники заводу говорять, що подібна обробка може стримати небезпечні пари лише на час.

- Зараз, коли похолодало, наші фахівці приступили до розбору будівлі, - продовжує Мельничук. - Це необхідно зробити не тільки через те, що всі заражене і конструкції потрібно вивозити на утилізацію, а й тому, що все тут вже давно згнило і в будь-який момент може обвалитися. Після цього ми плануємо накрити територію спеціальною сіткою, поверх якої постелимо товстий целофан. Така конструкція не дасть воді потрапити всередину і зупинить на деякий час випаровування. Але це спрацює лише до наступного літа. Якщо і в 2011-му буде нестерпна спека, ніякі плівки не зможуть стримати випарів. Так що все це до літа треба вивезти на утилізацію або на поховання у Горлівку.

РОЗІБРАТИ і закопав

Але, виявляється, це не так просто зробити. Незважаючи на офіційні дані про те, що на території «Радикала» продовжують перебувати близько 200 тонн ртуті, скільки її там в точності, ніхто не знає. Співробітники говорять - страшно собі уявити, яка кількість цієї гидоти вилізе назовні при розборі підлоги цеху. Адже багато важкого металу пішло в землю і бетон, а роботи по знесенню будівлі вивільнять ртуть. Але як би там не було, основним каменем спотикання в даному питанні, як ведеться, можуть стати гроші. Щоб розібрати будівлю заводу і вивезти всі будматеріали разом із землею, потрібно близько 178 мільйонів гривень. Однак таких грошей поки немає.

Втім, екологи скептично ставляться до проведених робіт. На думку керівника Київського еколого-культурного центру Володимира Борейко, ртуттю заражена не тільки земля, а й грунтові води:

- Те, що звідти вивезуть будматеріали і знімуть невеликий шар землі, ще ні про що не говорить. Це робиться тільки для вигляду. Ніхто ж не зізнається, що багато ртуті пішло в землю, в грунтові води. А звідти важкий метал потрапляє в бювети. Хто буде очищати воду, якщо це взагалі можливо? Так що подібні роботи - лише спосіб заховати проблему. Насправді вона набагато глибше як у прямому, так і в переносному сенсі.

КОМПЕТЕНТНО

Зофія Кубрак, фахівець з токсикологічної аналітичної хімії Львівського національного медичного університету:

- Зазвичай, коли виявляють великий розлив ртуті, закопують їх у землю. Як правило, цю ділянку заливають бетоном. Якщо говорити про недовгостроковий консервації, то на заводі «Радикал» роблять все абсолютно правильно. Але конструкції варто вивезти і перепоховати подалі від житлових районів. Землю, в принципі, можна і не чіпати, досить залити бетоном. Однак якщо мова йде про велику кількість ртуті, то і її треба зняти і вивезти. І глибина котловану повинна бути не менше 15 метрів.

ОФІЦІЙНО

Віталій ПШЕНИЧНИЙ, начальник ГУ з питань надзвичайних ситуацій міськдержадміністрації:

- На сьогоднішній день ми заборонили проводити на «Радикалі» будь-які роботи. Нехай спочатку отримають ордер на проведення там аварійних робіт, забезпечать постійний моніторинг з боку СЕС та видадуть всім працівникам захисні костюми. Але дійсно, те, що там накриють розібрані конструкції, лише на деякий час вирішить проблему. Все потрібно вивозити за межі міста. А оскільки мова йде про великі гроші, то будемо залучати як державні, так і міські кошти

Дата: 2010-11-30
Джерело: kp.ua



Додати коментар


Текст *:  

Ваше ім'я *:  
Email *:   (не буде опублікований)
Телефон:  
Повідомлення:  
Перевірка *
Введіть код: 


Інші статті про нерухомість

З яких документів почати будівництво приватного будинку?
Найраща пора року для придбання квартири, або на що дійсно необхідно звернути увагу
Як узаконити самовільне будівництво в Україні
Головні тренди на ринку нерухомості в 2018 році: новобудови і однушки
Мандрівники визначилися з кращим готелем світу
Податок на нерухомість в Україні: як не платити штраф у 2018 році
"Доступне житло": як держава допомагає українцям купити квартири
Покупці житла повертаються з передмістя до Києва
Коли краще продавати квартиру: нюанси ринку нерухомості
Ознаки афери при продажу нерухомості: як розпізнати?


Loader