Все для обробки фасаду


Варіантів обробки фасаду нескінченно багато: можна вибрати щось дуже дороге і натуральне, можна — дешевший ерзац-матеріал, який від натурального не відрізнити. Можна орієнтуватися на перевірену роками традицію, а можна зважитися на сміливий авангардистський експеримент. Чим обробити фасад, щоб було: а) красиво і сучасно, би) довговічно і ергономічно, в) прийнятно за цінами?

Від Ромула до наших днів

Ось стародавній, перевірений часом матеріал, який существовуєт з часів зведення Вавілонської башти і легендарних Єгипетських пірамід, — керамічна плитка. Класичні компоненти для її виробництва — глина, вода, глазур і вогонь. Поєднання цих різних «стихій» дає у результаті пора-зітельний результат: правильно укладена плитка у декілька разів міцніше за залізобетон, вона не деформується навіть при дуже великих навантаженнях, відрізняється підвищеною вогнестійкістю, екологічно чиста, хімічно нейтральна, не реагує на дію агресивного хімічного середовища. Що до естетичної краси кераміки. Та хіба стали б застосовувати її так широко наші предки, якби кераміка не радувала погляд!

Всю керамічну плитку можна умовно підрозділити на декілька груп, з яких нас перш за все цікавлять керамограніт і клінкер. Як матеріали для обробки фасадів вони володіють надзвичайно цінною властивістю — практично нульовим водопоглинанням, а отже, високою морозостійкістю.

Склад керамограніта практично нічим не відрізняється від звичайної плитки: глина, каолін, польовий шпат, мінерали. Втім, на цьому вся схожість і закінчується, бо технологія виробництва керамограніта вельми своєрідна. Сировинна маса, змішана з природними фарбниками, зазвичай оксидами рідкоземельних металів, пресується під дуже високим тиском, потім обпалюється при температурі до 1300°С. Природно, що при тиску 400–500 кг/см2 в глині не залишається порожнеч і пір, а висока температура перетворює матеріал на засклений моноліт, який по багатьом експлуатаційним властивостям перевершує навіть натуральний камінь. Тому керамограніт найчастіше розглядають саме як гранітний камінь, створений синтетичним шляхом, а не як кераміку. Він твердий, зносостійкий, екологічно чистий, хімічно інертний. А багата палітра квітів і відтінків керамограніта, особливо у поєднанні з конструкцією навісного вентильованого фасаду, дає багатющий вибір для дизайнерських вирішень.

Що стосується клінкерної плитки, формою і розмірами тієї, що імітує цеглина, її роблять з високоякісної вестфальськой глини, яка обпалюється протягом 36 годин при температурі 1360°С. (Для довідки: випалення звичайної плитки продовжується не більше 40 хвилин. ) Проте головне — зовсім не в тривалості випалення, а в екструзівном методі виробництва: якщо звичайна плитка штампується, то клінкерна видавлюється, тому її оборотна сторона, яка кріпиться до стіни, має форму ласточкиного хвоста, за рахунок чого максимально міцно з'єднується з будь-якою поверхнею.

Як і керамограніт, клінкерна плитка відрізняється нульовим водопоглинанням і морозостійкістю. Відходу не вимагає. Тонів і забарвлень існує майже стільки, скільки у лицьової цеглини. Також є кутові, овальні та інші форми, що істотно полегшує кладку. Порадьтеся з дизайнером, архітектором і будівельниками — який з цих гідних і зовні практично невідмітні матеріалів більше піде фасаду вашого будинку.

Вибираючи колірну гамму обробки фасаду, слід врахувати і те, як він виглядатиме в темний час доби. Тому потрібно продумати такий спосіб підсвічування фасаду, щоб будинок не втрачав зовнішньої привабливості.

Цеглина forever


Ще один матеріал, культура споживання якого складалася століттями, — облицювальна цеглина. Ні, зараз це вже далеко не той понуро-червоний шматок глини, з якого зовсім недавно зводилися не тільки окремі будинки, але і цілі міста. Сучасне виробництво облицювальної керамічної цеглини — це складна комп'ютеризована технологія. У спеціальній тунельній печі цеглину обпалюють не менші три доби при температурі 1100°С, у результаті виходять незвичайно міцні, здатні пережити століття цегла самих різних забарвлень, розмірів, форм. Ідеальне гладкі, шорсткі, горбисті, ребристі — кому що ближче. Бельгійці, наприклад, проводять облицювальну цеглину п'ятисот квітів і відтінків! Погортайте каталог продукції провідних компаній: тут і ніжно-рожеві, такі, що пестять око фасади з цеглини, і кипенно-білі, злегка шорсткі, і чорно-червоні, такі, що нагадують тліюче вугілля, і болотно-зелені, такі, що зливаються з навколишнім лісом.

Будинок, складений (точніше, оброблений) облицювальною цеглиною з використанням кольорового розчину кладки, виглядає незвичайно красиво і оригінально. Тим більше що працювати з таким матеріалом — одне задоволення, бо зараз випускають не тільки стандартну прямокутну цеглу, але і фігурні — кутові, радіальні, арочні.

Фасадний обробний матеріал слід вибирати такій, щоб він виконував не тільки декоративну функцію, забезпечуючи респектабельний зовнішній вигляд будинку, але і служив надійним захистом від дії зовнішнього агресивного середовища. Обробний матеріал в ідеалі повинен бути негорючим, довговічним і стійким до атмосферних осідань.

Будинок можна побудувати з естетично непривабливих матеріалів, скажімо, з шлакоблоків, але обробити його облицювальною цеглиною, яка надасть споруді дорогому і значному вигляду. Втім, облицьовувати можна і каркасний-щитовою, і цегляний будинок, поклавши поверх «полнотелого» цеглини облицювальний «порожнистий». Проте, захопившись дизайнерськими експериментами, у жодному випадку не можна забувати про те, що 50% тепловтрат йдуть якраз через стіни, тому, перш ніж «надягати» на фасад в модне облицьовування, його слід утеплити теплоізоляційними матеріалами, які захистять не тільки від перепадів температури, але і від дії атмосферних опадів і шуму.

Мінераловатний утеплювач кріпиться звичайними фіксаторами і захищається з внутрішньої сторони пароізоляційною плівкою, а між облицювальною цеглиною і теплоізоляцією можна залишити повітряний зазор, який перешкоджатиме утворенню конденсату.

Поема в камені

Натуральний камінь коментарів і особливих уявлень не потребує. Звести важ будинок з натурального каменя? Звичайно, це можливо, хоча недешево. Зате який виходить будинок! Казка! Скажімо, будинок з туфу, що поставляється в наш регіон з Вірменії. Туф — екологічно чистий, ергономічний матеріал, який до того ж «дихає», створюючи здорову ауру усередині приміщення. До речі, і обробляти фасад такого будинку не треба. Інший варіант — будинок з цеглини, газобетону або блоків, оброблений натуральним каменем — мармуром або гранітом. Натуральний камінь не тільки красивий — він ідеально поєднується з іншими обробними матеріалами і володіє відмінною адгезією. Безумовно, такий будинок простоїть не менше, ніж середньовічні рицарські замки. Але натуральний камінь дорогий, з ним складно працювати, до того ж (і в цьому найбільший мінус цього прекрасного природного матеріалу) він сильно обважнює конструкцію і підсилює навантаження на фундамент.

Як бути, якщо все-таки хочеться кам'яний фасад (або з елементами оформлення з каменя), але природний камінь з тих або інших причин недоступний? Вихід є — штучний камінь. Назва це вельми умовно. Як основний компонент для виробництва штучного каменя використовується цемент, таким чином, штучний камінь — це фактично перероблений натуральний. Але оскільки його заповнювачами служать природні матеріали з малою вагою, штучний камінь виходить легше за свій природний прообраз, зберігаючи при цьому всі його достоїнства. Тобто за цілком доступною ціною виходить міцна кам'яна обробка фасаду, яка до того ж не обважнює конструкцію.

Штучний камінь фарбується наскрізь, і ськоли, якщо такі з'являться при експлуатації, не страшні. Чи горить він? Немає. Чи можна з ним працювати і усередині приміщення? З штучним каменем можна працювати скрізь, на розчин і клей він лягає дуже легко, ось тільки доріжки мостити їм не слідує. Чи складно викладати кути і арки? Ні, тому що випускаються не тільки прямокутні, але і фігурні камені. Чи є проблеми з транспортуванням? Немає — штучний камінь поставляється у вигляді плиток невеликої товщини, упакованих в ящики.

Вибір штучного каменя справді величезний, в цьому плані він може змагатися з лицьовою цеглиною. І викласти стіну, як в середньовічному замку або Тауере, і імітувати Кордільери або гірський уступ, і копіювати камінь, що рідко зустрічається в природі, — все можливо. Навіть замовити на фабриці камінь, якого взагалі немає на Землі: зроблять партію якою завгодно форми і якого завгодно кольори, узявши за зразок хоч отримані з супутника знімки кам'яної гряди Юпітера.

Як штучний, так і натуральний камінь хороші у поєднанні з іншими фасадними обробними матеріалами, наприклад штукатуркою.

Зовсім необов'язково перетворювати важ будинок в кам'яну фортецю — можна обробити цокольну частину і віконні отвори каменем, а решту всієї поверхні фасаду обштукатурити. При вдалому дізайн-проєкте виходить стильний.

Стара пісня на новий лад


Здається, що в обштукатурюванні і фарбуванні стін нічого нового винайти вже не можна. Але це тільки здається! Сьогодні замість стандартної штукатурки розумніше використовувати теплоізоляційні фасадні системи. До стіни за допомогою фіксатора і клейового складу кріпиться теплоізоляція з мінеральної вати, потім — армуюча сітка. Як обробні шари, що наносяться на сітку, служать мінеральні або полімерні штукатурки і фарби, палітра яких налічує десятки квітів. При цьому кожен подальший шар повинен мати вищу паропроніцаємость, ніж попередній.

У чому переваги такої обробки? По-перше, якісна штукатурка і фарба настільки красиві, наскільки і естетичні: вони не вицвітають, не линяють, не шелушатся, якщо, звичайно, дотримані всі технологічні процеси. По-друге, утеплювач можна закріпити на будь-якою поверхня — хоч дерев'яну, хоч кам'яну. По-третє, подібна система дозволить убити одним пострілом двох зайців: ви отримаєте не тільки красивий фасад, але і цілком комфортний температурно-влажностний режим усередині приміщення.

Універсальна синтетика

Першим номером в цьому ряду обробних матеріалів значиться вініловий сайдінг, що є панелями з полівінілхлориду, що імітують дощату обшивку внахлест. Форма і товщина панелей різних виробників — різна, довжина — частіше всього 3,5–3,8 м, ширина — від 20 до 25 см. З одного боку вони мають отвори для прошивки цвяхами і замковий виступ, що забезпечує їх зчеплення один з одним, з іншої — заломлені усередину, і цей загин є «у відповідь» частиною їх замку. При монтажі внахлест замкова частина верхньої панелі входить в зачеплення з виступом нижньої панелі.

Сайдінг — екологічно чистий, такий, що не вимагає спеціального відходу, довговічний матеріал (справно служить до півстоліття), який витримує різкі перепади температури, не горить і не вигоряє на сонці. Вмонтовується на будь-яку поверхню — будь то цеглина, дерево або газобетон. При цьому фасад повинен бути вентильованим і утепленим — інакше в нашому регіоні не можна.

Оскільки до вінілового сайдінгу додається повний комплект доборних елементів — від кутів і відливів до віконного обрамлення, — з його допомогою можна реалізувати будь-який дизайн-проект. Це вельми зручний «одяг» для фасаду, оскільки з часом його можна міняти. Наприклад, набрид через декілька років сонячно-жовтий колір панелей — зняли їх і поставили яскраво-оранжеві. Або зелені. А можна білі — в квітах обмежень немає. З фібробетоном подібні метаморфози неможливі: він встановлюється раз і назавжди.

Оцінивши вініловий сайдінг, перейдемо до поліпропіленовим облицювальним панелям, які виготовляються з поліпропіленових смол із спеціальними добавками. Вони міцніше традиційного сайдінга і по фактурі імітують натуральні обробні матеріали — камінь, облицювальну цеглину, дранку. Це той самий «одяг для фасаду», який при бажанні можна узяти з собою після продажу будинку: панелі легко знімаються із старого місця і без зусиль встановлюються на новому.

Відмінно виглядають фасадні панелі на основі керамічної клінкерної плитки і пінополістиролу, що володіють всіма необхідними властивостями для створення надійної ізоляції. Фасад, фанерований такою системою, забезпечує необхідний теплозахист, не потребує ні водовідштовхувального просочення, ні в регулярному чищенні.

Пінополістирол формується одночасно з клінкерною плиткою, тому клінкер як би утапліваєтся в нім і виходить дуже красива, легка і надзвичайно міцна фасадна плита, яка без проблем вмонтовується на будь-яку підставу (бетон, пінобетон, цеглина, каркасні стіни) за допомогою надійних кріпильних букс. Посилення фундаменту при цьому не вимагається: один квадратний метр облицьовування з тією, що затерла важить не більше 25 кг. Така фасадна система містить всі необхідні складові: стандартні панелі, кутові елементи, обрамлення вікон і дверей. Використовувати цей метод облицьовування можна не тільки для будинків, що будуються, але і для готових. Стандартна товщина пінополістиролу, використовувана в системі, — 60 мм, але може бути 80 і 100 мм.

І звичайно ж, не можна не згадати стеклопластіковиє панелі, що імітують натуральні обробні матеріали, але дуже легені, стійкі до перепадів температури, не схильні до дії агресивного зовнішнього середовища

Дата: 2010-01-26
Джерело: zagorod.spb.ru



Додати коментар


Текст *:  

Ваше ім'я *:  
Email *:   (не буде опублікований)
Телефон:  
Повідомлення:  
Перевірка *
Введіть код: 


Інші статті про нерухомість

З яких документів почати будівництво приватного будинку?
Найраща пора року для придбання квартири, або на що дійсно необхідно звернути увагу
Як узаконити самовільне будівництво в Україні
Головні тренди на ринку нерухомості в 2018 році: новобудови і однушки
Мандрівники визначилися з кращим готелем світу
Податок на нерухомість в Україні: як не платити штраф у 2018 році
"Доступне житло": як держава допомагає українцям купити квартири
Покупці житла повертаються з передмістя до Києва
Коли краще продавати квартиру: нюанси ринку нерухомості
Ознаки афери при продажу нерухомості: як розпізнати?


Loader