Будівництво лазні


Існує декілька видів бань. Залежно від джерела тепла і від способу отримання пари розрізняють римську, арабську, турецьку, російську лазні, фінську сауну, а також японські сенто і фуро. Як би не були хороші і незвичайні іноземні лазні, своя (російська) лазня ближче до тіла. Кліматично і історично.

Вибір місця

Ідеальне місце для будівництва лазні - на березі водоймища, в деякому видаленні від води, щоб уникнути весняного затоплення.

Необхідно передбачити можливість відведення забруднених вод, тому лазню краще будувати на піднесеному місці (для мінімального заглиблення каналізаційного лотка).

Якщо лазня задумана в староруських традиціях з топкою по-чорному, її слід розташувати в стороні від будинку і господарських будов (не ближче чим 10-12 метрів).
Грунт визначає фундамент
Спосіб укладання фундаменту залежить від структури грунту, глибини його промерзання і рівня грунтових вод. Якщо грунт сухий і нерухомий, фундамент зводять таким чином. Знявши рослинний шар грунту, роблять розмітку зовнішнього контура лазні відповідно до її розмірів, потім намічають внутрішній, відступивши від зовнішнього на 1 м. У кутках і місцях перетину зовнішніх і внутрішніх стін укладають природні камені великого розміру. Потім по периметру лазні укладають камені впритул один до одного, на них вмонтовують нижні вінці. Їх рекомендується наперед обробити антисептиком і обмазати смолою. Після цього проміжки між каменями заповнюють пом'ятою глиною.

Якщо грунт вологий, м'який, з нерівною поверхнею, фундамент закладають нижче за рівень промерзання грунту на 15-20 см. Будівництво лазні трудомісткий процес, найчастіше для нього використовують столбчатиє фундаменти з цеглини, бутового каменя, бетону, дерев'яних стовпів (”стільців”). Якщо розміри лазні невеликі, то досить встановити стовпи під всіма кутами споруди і в місцях зчленовування зовнішніх стін і перегородок.

Дерево, камінь, цеглина: традиції або довговічність

Традиційно лазні зводять з дерев'яних зрубів. Колоди і дошки для нижніх вінців зрубу, матіци стелі і підлоги рекомендується використовувати соснові або модринові. Для верхніх вінців зрубу, починаючи з четвертого, а також для обшивки стін і стелі можна узяти пиломатеріали, виготовлені з білої ялини або липи.

Оклад зрубу (нижній вінець) закривають двома шарами толя або руберойду і заливають будівельним розчином. Дерев'яний зруб лазні можна зробити декількома способами: у чашу, в обкрадало, в лапу, в торцевий шпунт. Після того, як стіни будуть готові, їх треба проконопатити прядивом, паклею або сухим мохом. Приблизно через рік, коли стіни лазні осядуть, їх конопатять ще раз.

Стіни лазні можна зробити з цеглини або каменя, міцніших і довговічніших. Але в порівнянні з дерев'яними стінами цегляні гірше утримують тепло, тому їх рекомендується обшивати деревом. Найбільш відповідним видом кладки для споруди лазні є колодцевая. На невеликій відстані один від одного в півцеглини викладають дві стінки, а простір між ними заповнюють теплоізоляційним матеріалом.

Є варіанти

Лазня полягає, як правило, з трьох окремих приміщень: парною, моєчной, передбанника. Якщо площа під лазню невелика, можна сумістити парну з моєчной, але в цьому випадку складніше підтримувати температуру і вологість повітря на потрібному рівні.
Жар і пара - в руках пічника
В російській лазні жари роблять. Зробити жар - означає витягнути його з печі. Правильна пекти - хороша лазня. Саме тому кладку печі-кам'янки необхідно довірити досвідченому пічникові.

У проект лазні краще всього закладати таку конструкцію дров'яної кам'янки, в якій топка і піддувало знаходяться не в парильному відділенні, а в передбаннику.

Фундамент під пекти обов'язково влаштовують окремо від фундаментів стін лазні, проміжок між ними повинен бути не меншого 3-5 см для забезпечення вільного осідання щодо один одного.

Закрита або відкрита?

Кам'янки бувають відкриті і закриті. При відкритій камені укладають купою над паливником - кам'янка швидко нагрівається. Втім, також швидко і остигає.

У російській лазні зазвичай встановлюють пекти із закритою кам'янкою, в якій камені лежать усередині печі за дверцями.

Незрозуміло? Саме цього потрібно уникати при будівництві лазні.

Вікна і двері - на варті тепла

При будівництві лазні дверні і віконні отвори роблять невеликих розмірів, щоб понизити втрати тепла. З цією ж метою біля дверей необхідно зробити високий поріг - 25-30 см від підлоги.

Стеля повинна бути теплою, підлога - що протікає

В лазні найбільш висока температура тримається на рівні стелі. Погано теплоізольована стеля не дозволить довго підтримувати справжню температуру в парній. Тому стелю утепляють або сучасними базальтовими і мінеральними утеплювачами, або традиційною засипкою шаром землі, торфу, тирси.

Підлоги настилають після того, як буде прокладена зливна система. Для відведення стічної води проводять трубу, сполучену з ямою, заповненою щебенем або гравієм.

Підлоги в лазні можна зробити дерев'яні, такі, що не протікають або протікають. У першому випадку шпунтованниє дошки щільно укладають на лаги з ухилом у бік зливного отвору.

При протікаючих підлогах дошки кріплять з невеликим зазором, через який йтиме використана вода

Дата: 2009-05-29
Джерело: mirdomov.ua



Додати коментар


Текст *:  

Ваше ім'я *:  
Email *:   (не буде опублікований)
Телефон:  
Повідомлення:  
Перевірка *
Введіть код: 


Інші статті про нерухомість

З яких документів почати будівництво приватного будинку?
Найраща пора року для придбання квартири, або на що дійсно необхідно звернути увагу
Як узаконити самовільне будівництво в Україні
Головні тренди на ринку нерухомості в 2018 році: новобудови і однушки
Мандрівники визначилися з кращим готелем світу
Податок на нерухомість в Україні: як не платити штраф у 2018 році
"Доступне житло": як держава допомагає українцям купити квартири
Покупці житла повертаються з передмістя до Києва
Коли краще продавати квартиру: нюанси ринку нерухомості
Ознаки афери при продажу нерухомості: як розпізнати?


Loader